Uzgajanje i prodavanje zeceva
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum koji se bavi o uzgajanju i prodavanju zeceva.......
 
HomeLatest imagesТражиРегиструј сеПриступи

 

 Divlji zecevi

Go down 
АуторПорука
Admin
Admin



Број порука : 16
Join date : 14.06.2009

Divlji zecevi Empty
ПорукаНаслов: Divlji zecevi   Divlji zecevi Icon_minitimeSun Jun 14, 2009 7:54 am

Odrasli zec je velik 40 do 70 cm (dužina tijela) i težak otprilike 3 do 6 kg. Dlaka mu je žuto-smeđe do smeđe-sive boje, donja strana trbuha i repića je bijelkasta. Ima duge stražnje noge, te dugačke uši (16cm), vrh/rub ušiju je crn. Oči zeca se nalaze toliko bočno da se vidna polja oba oka naprijed i natrag preklapaju, tako da zec istovremeno vidi u svim smjerovima.

Zec je posebno aktivan predvečer i noću. Način kretanja: uglavnom dužim skokovima, kod bijega od grabežljivaca također i okretanje u zraku. Individualac (za razliku od kunića koji žive u zajednicama). Izgrebe si udubinu na površini tla u kojoj se odmara. Područje kretanja u radijusu od nekoliko kilometara. U doba parenja mužjaci vode žestoke borbe u natjecanju za ženke.

Hrani se isključivo biljem: trava i ljekovito bilje, grančice drveća i grmova, šumsko/poljsko/bobičasto voće, usjevi žitarica.

Razmnožavanje u razdoblju od siječnja do listopada. Trajanje trudnoće 6 tjedana. Ženka ne pravi gnijezdo, već prije poroda traži mjesto koje je suho i zaštićeno od vjetra. U godini 3 do 4 poroda s 2 do 4 mladunca. Novorođene bebe zečeva, za razliku od kunića: imaju dlaku (krzno), vide i čuju, i već nakon nekoliko sati su sposobne trčati.
Bebe znaju sisati i do 2. mjeseca svojeg života (8.tjedna starosti), a istovremeno samostalno uzimaju i drugu hranu.


Beba divljeg zeca prije određene starosti neće jesti mrkvu, travu, sjemenke i slično. Morati ćete ga vi othraniti posebnim zamjenskim mlijekom u prahu za bebe mačiće. Ovo je važno jer bebe zečevi ne podnose laktozu iz drugih mlijeka te je sastav zamjenskog mlijeka za mačiće u prahu najsličniji zečjem, a mladunče zeca se mora pravilno razviti.

Zapamtite što vam Udruga iz iskustva savjetuje, te zapamtite da veterinar bilo kojim drugim savjetom nesvjesno može naštetiti mladuncu životinje: Dobrog veterinara prepoznati ćete i po tome što će priznati ukoliko nema iskustva sa kunićima i divljim zečevima, te se educirati kod kolega koje imaju iskustva, i tek tada primijeniti određeni način liječenja Vašeg kunića/zeca te davati savjete o othranjivanju mladunčadi bez majke. Svaki veterinar ne mora znati sve o svim i doista mnogobrojnim životinjama, no htjeti će naučiti.

Prehrana zeca težine 80 do 120 grama:
5 puta dnevno, svaka 4 sata. Nakon zadnjeg obroka u 22 navečer, napraviti pauzu do 6 ujutro.

Mliječni obrok:
Mlijeko ne davati na silu! Može ući u pluća, te se beba uguši ili dobije upalu pluća. Ipak, postoji mačin kako pravilno prisilno dati bebi mlijeko ako potpuno odbija obrok - vrlo je važno da beba dobije jesti.

Smjesa: Jednu poravnatu malu žličicu mlijeka za uzgoj mačaka u prahu (nadomjesno mačje mlijeko) pomiješati s dvije male žličice vruće vode. Na taj način dobit ćemo otprilike 10 ml mliječnog obroka. Obrok se mora prije svakog hranjenja svježe pripremiti! Beba zeca u početku pije malo mlijeka, otprilike 3 do 5 ml po hranjenju. Količina se nemože točno propisati.

Kod teško bolesnih beba zečeva (nadutost...), upotrijebiti mlijeko za uzgoj pasa (nadomjesno pseće mlijeko), također u omjeru: jedna čajna žličica mliječnog praha i dvije žličice vode. Ono ima manje masnoće i bjelančevina, te je lakše probavljivo.

U svaki mliječni obrok umiješati mliječno kisele bakterije (linex, prolife, ferzym). Sadržaj jedne kapsule prObiotika raspodijeliti na 5 dnevnih obroka.

U slučaju nadutosti umjesto vode upotrijebiti čaj od kamilice ili čaj od koromača.

Lijek:
Sinersul sirup: 0,1 ml prije i 0,1 ml poslije svakog mliječnog obroka, ili 0,2 ml poslije svakog mliječnog obroka, dati zeki u usta. Lijek davati 7 dana. Služi protiv kokcidija, koje divlji zečevi redovito imaju, te preventivno protiv bakterijskih oboljenja.
Napomena: 0,1ml = 3 kapi

Voda:
Zec uvijek treba imati na raspolaganju jednu posudicu sa svježom vodom.


Prehrana zeca težine veće od otprilike 250 grama:
Kada zec popije svih 5 obroka (od po 10 ml) do kraja, treba promijeniti prehranu na slijedeći način:
4 puta dnevno, svakih 6 sati.

Jednu poravnatu veliku žlicu mlijeka za uzgoj mačaka u prahu pomiješati s dvije velike žlice vruće vode. Na taj način dobit ćemo otprilike 20 ml mliječnog obroka. Količina koju će zeko popiti, nemože se točno propisati.

Kod teško bolesnih beba zečeva, upotrijebiti mlijeko za uzgoj pasa (nadomjesno pseće mlijeko). Omjer mliječnog praha i vode isti kao gore.

U svaki mliječni obrok umiješati mliječno kisele bakterije (linex, prolife ili ferzym). Sadržaj jedne kapsule prObiotika raspodijeliti na 4 dnevna obroka.

Kada zeko dosegne nekih 700-800 grama, količinu mliječnog obroka postepeno smanjivati prema 20 ml/dnevno sve do povratka u prirodu (kada zeko dosegne nekih 1200 grama).

Od nekih 250 grama težine, pored mliječnih obroka, zeko počinje uzimati i drugu hranu: razne trave, začinsko bilje, grančice drveća i grmova, oguljenu zob, krupne zobene pahuljice, zrna sezama, sjemenke lana, očišćene sjemenke suncokreta. Sijeno, lucerne, jabuke, mrkve, prokulice, zeleni kupus, krastavac, brokula, lišće korabe - povrće dobro oprano i posušeno - navečer prirediti zeki, obzirom da jede uglavnom noću (ali naravno da hranu smije imati i preko dana na raspolaganju). U ničemu ne pretjerivati, bitna je raznolikost. Hranu koja napuhava (kupus, lucerna/djetelina, lišće korabe), kasnije uvesti u prehranu, a započeti od trave, lišća maslačka...

Zečevi se u prirodi skrivaju u visokoj travi. U vašoj kući im treba neka kartonska kutija ili kućica kao za kunića (kućne ljubimce), koja će mu pružiti osjećaj sigurnosti. Zeku nikada ne zatvarajte u kavez. Treba puno kretanja, kako bi se razvili mišići, kosti i probava. Obzirom da je zec aktivan predvečer i noću, posebno u toba mora imati dovoljno prostora za trčanje i to po površini na kojoj mu se neće klizati. Pazite da se nema gdje ozlijediti. Sklonite električne kablove jer ih može pokušati gristi. Kad malo poraste potreban mu je veći ograđen prostor na otvorenom, gdje bi se pripremio za povratak u prirodu.
Назад на врх Go down
https://uzgajiprodaj.forumsc.net
Admin
Admin



Број порука : 16
Join date : 14.06.2009

Divlji zecevi Empty
ПорукаНаслов: Divlji kunic   Divlji zecevi Icon_minitimeSun Jun 14, 2009 7:56 am

Kunić je velik 35 do 45 cm i težak otprilike 2 do 3 kg. Dlaka može biti boje pijeska, pa do tamno smeđe ili sive. Donja strana trbuha i repića je bijelkasta. Uši puno kraće nego kod zeca.

Kunić je uglavnom aktivan predvečer i noću. Način kretanja: uglavnom skakutanje ili dužim skokovima, kod bijega od grabežljivaca i okretanje u zraku. Živi u kolonijama koje se sastoje od više familija. Zajedno grade nastambe - podzemna skrovišta, koja su s više ulaza i izlaza povezani uskim tunelima.

U kolonijama postoji stroga hijerarhija. Svoj položaj, članovi familije između sebe određuju u ritualnim borbama, u kojima nikada nema ozbiljno povrijeđenih. Nasuprot tome, teritorij jedne familije brani se od pridošlica, svim mogućim načinima (grebanje, ugrizi), bez ikakvih pravila i sustezanja, pa u toj borbi može doći i do ozbiljnih i teških povreda.

Hranu čini trava, začinsko bilje, kora, korjenje, poljske plodove. Kunići su isključivi biljojedi.

Razmnožavanje u razdoblju od veljače do listopada, tijekom cijele godine. Trajanje trudnoće 4 tjedna. U godini 4 do 6 poroda s 4 do 7 mladunaca.

Skroz mali kunići su goli i slijepi, te im je potrebna temperatura od 22 stupnja u gnijezdu. Potrebna toplina može se osigurati lagano ugrijanim termoforom. 12 do 14 dana iza rođenja kunići otvore oči i razvija se krzno.

Šanse da nađete divljeg kunića su izuzetno male ili gotovo nemoguće iz dva razloga: divlji kunići svoje bebe imaju pod zemljom, te su divlji kunići vrlo rijetki u Hrvatskoj.



Prehrana divljeg kunića težine 40 do 100 grama:
Kućnom kuniću odmah nađite zamjensku majku. Pazite da novog kunića ne obacite u drugo gnijezdo jer će ih zamjenska majka sve odbaciti! Tekst o metodama vraćanja kunića u gnijezdo i traženju zamjenske majke je u izradi.

4 puta dnevno, svakih 5 do 6 sati. Nakon zadnjeg obroka u 22 navečer, napraviti pauzu do 6 ujutro.

Mliječni obrok:
Mlijeko ne davati na silu! Može ući u pluća, te se beba uguši ili dobije upalu pluća. Ipak, postoji mačin kako pravilno prisilno dati bebi mlijeko ako potpuno odbija obrok - vrlo je važno da beba dobije jesti.

Jednu poravnatu malu žličicu mlijeka za uzgoj mačaka u prahu (nadomjesno mačje mlijeko) pomiješati s dvije male žličice vruće vode. Na taj način dobit ćemo otprilike 10 ml mliječnog obroka. Obrok prije svakog hranjenja svježe pripremiti! Beba kunića u početku pije malo mlijeka, otprilike 2 do 5 ml po obroku. Količina se nemože točno propisati.

Kod bolesnih divljih kunića (nadutost...) može se upotrijebiti mlijeko za uzgoj pasa (nadomjesno pseće mlijeko). Omjer mliječnog praha i vode isti kao gore. Ono ima manje masnoće i bjelančevina, te je lakše probavljivo.

U svaki mliječni obrok umiješati mliječno kisele bakterije (linex, prolife, ili ferzym). Sadržaj jedne kapsule raspodijeliti na 4 dnevna obroka.

U slučaju nadutosti, umjesto vode upotrijebiti čaj od kamilice ili čaj od koromača.

Lijek:
Sinersul sirup: 0,1 ml prije i 0,1 ml poslije svakog mliječnog obroka, ili 0,2 ml poslije svakog mliječnog obroka, dati divljem kuniću u usta. Lijek davati 5 do 7 dana. Služi preventivno protiv bakterijskih oboljenja i protiv kokcidija.
Skroz malim kunićima koji su još goli (40 grama) dati samo 0,1 ml nakon svakog mliječnog obroka.
Napomena: 0,1ml = 3 kapi

Nakon trećeg tjedna, mladi kunići već grickaju sijeno, svježu travu, zobene pahuljice, jabuke. Od kraja četvrtog tjedna počinju piti manje mlijeka, jer samostalno jedu ostalu ponuđenu hranu: različite trave, začinsko bilje, grančice drveća i grmova, oguljenu zob, krupne zobene pahuljice, zrna sezama, sjemenke lana, očišćene sjemenke suncokreta. Sijeno, lucerne, jabuke, mrkve, prokulice, zeleni kupus, krastavac, brokula, lišće korabe - povrće dobro oprano i posušeno - ujutro i navečer prirediti kuniću, obzirom da rado jede tokom cijelog dana. U ničemu ne pretjerivati, bitna je raznolikost. Hranu koja napuhava (kupus, lucerna/djetelina, lišće korabe), kasnije uvesti u prehranu, a započeti od trave, lišća maslačka...

Divlji kunići u prirodi trebaju udobna skloništa (rupe) pod zemljom. Omogućite im nešto slično, kako bi se osjećali sigurno. Vunene deke, puloveri, kutije s otvorima... mogu pomoći. Dovoljna im je sobna temperatura.
Divljeg kunića nikada ne zatvarajte u kavez. Treba puno kretanja i prostora za trčanje (po površini na kojoj mu se neće klizati), kako bi se razvili mišići, kosti i probava. Pazite da se nema gdje ozlijediti. Sklonite električne kablove jer ih može pokušati gristi. Kad malo poraste potreban mu je veći ograđen prostor na otvorenom u kojem bi se pripremio za povratak u prirodu. Divljem kuniću je društvo od životne važnosti i zato nikada ne "vraćajte" u prirodu samo jednog kunića, nego uvijek barem dvoje zajedno (po mogućnosti u blizini mjesta pronalaska).


Oprez: Na mjestima gdje borave mala djeca, ne bi trebalo uzgajati spašene divlje životinje, jer one su nositelji virusa, bakterija i parazita!

--------------------------------------------------------------------------------------

Što vam je potrebno:
Sinersul (ili Sulotrim ili Bactrim) sirup za djecu
Pokazao se najboljim protiv kokcidija, jer zečevi neke druge lijekove namijenjene životinjama ne podnose.
To je sirup za djecu, možete ga nabaviti u apotekama. (Sadržaj: 200mg Sulfamethoxazol i 40mg Trimethoprim). Terapiju ovim lijekom, kako je gore opisano, provesti i onda kada zeko ne pokazuje znakove bolesti!

Mlijeko za uzgoj mačaka
Možete ga nabaviti u pet shopovima ili veterinarskim apotekama, ali i u poljoprivrednim dućanima. Proizvođač: Gimpet, Royal Canin, ali i drugi ako ove nemožete dobiti (Beaphar, Trixie.. od čega Trixie najmanje vole pa ga izbjegnite ako možete birati nešto drugo)

Šprice bez igle (plastične)
Možete kupiti u apoteci. Od 1 ili 2 mL, možda možete probati i s većima, ali je važno da vam mlijeko iz šprice ne izleti pre brzo u zekina usta. Pomoću šprice od 1 mL moći ćete izmjeriti i točnu količinu Sinersula. Pazite da mlijeko ne završi u nosu umjesto u ustima (od čega može doći po život opasne upale pluća!). Kasnije je dobrodošla i velika zelena šprica marke Braun od cca 25mL.

Probiotik
Npr: linex, prolife, ferzym. Za obnavljanje crijevne flore, a posebno kada se uzima lijek.


Napomena:
U iznimnim slučajevima, kada je beba zeca jako bolesna i Sinersul više ne pomaže, trebat će upotrijebiti Amoxicilin. Pažnja - to je antibiotik i pomoći će samo ako se pravilno dozira i to ispod kože (s.c.)! Iz dugogodišnje prakse se pokazalo da drugi lijekovi zečevima na žalost ne pomažu.


NIKADA NE UPOTREBLJAVATI KRAVLJE MLIJEKO ILI DJEČJE KAŠICE!


Zec također ne smije dobiti vitamine špricom pod kožu!
Vitamini koji su sadržani u mlijeku za uzgoj, te probiotiku, sasvim su dovoljni!



Masaža trbuščića nakon jela:
Masaža trbuščića nakon jela:

Ako imate vremena, dobro je no nije neophodno masirati trbuščić (vodite računa da masiranje bebe od 200 grama u stvari znači maženje), kako bi beba mogla dobro probaviti uzetu hranu i da ne bi došlo do nadutosti.

Najbolje se leći na pod i staviti sebi zečića na trbuh tako da ga gledamo u glavu (tj. da je njegova glava okrenuta prema nama). Maziti ga odozgo prema dolje u smjeru stražnjih nogica i guze. S vremenom ćete već osjetiti i crijeva - to je na jagodicama vaših prstiju osjećaj poput zrnaca pjeska. Nakon svakog obroka dobro je masirati 10-ak minuta.

No dođe li do komplikacija masiranje je uz pravilno liječenje od životne važnosti

Promatrajte i kakicu (kuglice) koje zeko tokom dana i noći napravi. U prvom tjednu to će biti svega nekih 0-5 malih kuglica promjera 1-2 mm dnevno. Kod uvođenja zelene hrane (trava, bilje i ostalo) kuglice bi mogle biti mekanije. Važno je da zeko nema proljev! Od toga može dehidrirati i uginuti. Zbog toga su sinersul i probiotik jako važni.

Zeca nikada ne hvatati za uši!

Pripreme i povratak u prirodu
Povratak u prirodu za divlje životinje znači povratak u slobodu. U svakom slučaju oni moraju natrag u prirodu, tamo gdje pripadaju i dobro se osjećaju. Zeku možete vratiti u prirodu kad dosegne otprilike 1.2 kg težine. Do tada se mora polako priviknuti na prirodu, na većem ograđenom otvorenom prostoru (pažnja: zečevi mogu visoko skočiti) a naša Udruga ima za to poseban kavez u prirodi. Zeko mora tamo živjeti barem 2 tjedna, bez pokazivanja bilo kakvih znakova bolesti, prije nego ga pustite u slobodu. Zeku ne smijete nikada direktno iz kuće ili stana pustiti na slobodu, jer će uginuti u roku par dana. Prije puštanja na slobodu, treba ga priviknuti na istu onu hranu (travu, bilje,...) koju će moći sam pronaći na mjestu gdje ga namjeravate pustiti. Također, u ta dva tjedna, bi zeko trebao ponovno postati plašljiv, jer se kasnije u prirodi neće dobro snaći, a tamo ima puno neprijatelja. A ni svi ljudi mu ne žele dobro, pa se i od njih treba plašiti.

Kada zec sam jede i dosegao je blizu 1 kg težine, javite nam se preko TarraLand e-maila i zec će biti na određen način pušten preko kaveza pa prilagođavanje i postepeno puštanje divljih zečeva u prirodu. Najbolje je da nam se jaivite i ranije kako bi zečevi bili prilagođavani a potom puštani u grupama.

Ne zaboravite da su zečevi "na žalost" samo na slobodi u prirodi sretni. To nisu životinje koje će vam sjediti u krilu i maziti se. Zato se trebamo pobrinuti da u prirodi mogu preživjeti i razmnožavati se.

Divlje životinje držite podalje od pasa i mačaka, jer su im to prirodni neprijatelji. Zečevi imaju strah od njih, iako to možda i nećete odmah primjetiti.

Zapamtite da divlje životinje nije dopušteno uzimati iz prirode, no ako ste ih već uzeli neznajući da ih mama nije ostavila (ili ako im je mama uginula), smijete ih othraniti, no dulje zadržavanje othranjenog mladunca divlje i još k tome zaštićene životinje Zakonom nije dopušteno, a jedan od razloga je što zec NIJE kunić (to su različite životinje!!), te ako ste našli zeca, pobrinite se da se vrati u svoj prirodan okoliš jednako kao što biste to htjeli omogućiti fazanu, vuku, srni, i ostalim divljim životinjama. Javite nam se u Udrugu koja ima poseban kavez za prilagođavanje zeca za prirodu, da vam u tome pomognemo!

I još za kraj
Zečevi, za razliku od kunića, rađaju svoje mlade na otvorenom, u travi, te se vrlo lako dogodi da ljudi pomisle kako su ostavljeni. Nemojte ih dirati! Majka ih posjećuje jednom - najviše 2 puta - dnevno i to svega na nekoliko minuta kako bi ih nahranila. Ako ste ih vi dirali rukom ili vaš pas, tada ih majka, zbog stranog mirisa više neće prepoznati kao svoje, te ih neće više hraniti!

Mladunci zečeva skriveni u travi:
Jedino ukoliko ste sigurni da im je majka nastradala (nažalost najčešće od automobila) ili ukoliko je mladunce ozlijedio pas, mačka ili neka druga životinja tada im trebate pomoći. A ako to nije slučaj, tada će se njihova majka puno bolje brinuti za njih, nego što to bilo tko drugi može! Veća je vjerojatnost da pronađene zeko-bebe imaju, nego da nemaju majku!

Majka se ne zadržava dugo uz bebe, kako svojim mirisom ne bi privukla neprijatelje. Bebe za razliku od odraslih zečeva, nemaju nikakav miris kojim bi mogle privući neprijatelje, pa ih npr. pas nemože nanjušiti. Zbog toga su bebe u svom skrovištu dobro zaštićene.

Vodite računa da uzgoj spašenog divljeg zeca nije nimalo lagan, čak i za ljude sa iskustvom. Iziskuje puno vremena (nekih 100 sati) , a i novaca (stotine kuna). Prijavljivanjem mladnuca bebe u našu Udrugu, ovaj trošak vam se znatno smanjuje. Pročitajte kako ->

Ako se sad još pitate zbog čega bebe treba hraniti i do 5 puta dnevno, a u prirodi ih majka hrani 1 ili 2 puta, to je zato što mlijeko takve kvalitete, kao što je od majke zeca/kunića, još nitko nije uspio napraviti. Gornja uputstva o količini i redovitosti hranjenja, nastala su na osnovu dugogodišnje prakse.

Slobodno nam se obratite. Rado ćemo dati savjet, pomoći ili u zaista iznimnim situacijama preuzeti zeku i brigu za njega

U hitnim slučajevima SAMO, na telefon: 0913398030 Sanja (Tarra) / predsjednik Udruge Mrkvica i koordinator Utočišta Tarraland - Ako sam nedostupna, posjetite i link za hitnosti ili najčešće postavljana pitanja . Drugi broj telefona je 0915938062 Zoran / dopredsjednik i tajnik Udruge Utočišta kunića i divljih zečeva Mrkvica i stalni suradnik TarraLanda.

Za izričito hitne slučajeve a ako su Sanja i Zoran nedostupni, probajte dobiti Domagoja na telefonu: 0989723023 i 0043 676 9775348 (na oba broja pozivate u inozemstvo). Ovaj inozemni broj je ispisan jer je tekst nastao u suradnji sa njemačkim načinom spašavanja divljih životinja, te je na ovim stranica dodatno razrađen.



Na svim ovim informacijama i savjetima, najljepša hvala gospođi Voss, koja već gotovo 20 godina uspješno pomaže da spašene zeko bebe stanu na svoje noge, te zdrave i vesele odskakuću u prirodu. Frau Voss, vielen herzlichen Dank für alle Informationen, Hilfe und Unterstützung.


Slijedeće slikice autentične su iz TarraLanda te prikazuju razvoj i hranjenje bebe divljeg zeca, te kavez za prilagođavanje i postepeno puštanje divljih zečeva u prirodu.



Fotografije divljih zečeva na othranjivanju u Utočištu
Beba divljeg zeca tek par dana stara,


Do sada se pokazalo nepoželjnim ne kontaktirati TarraLand ako je nađena beba divljeg zeca. Slučajevi smrti beba tada su u njih jako česti, što je također i rezultat nepridržavanja, te olakog shvaćanja teksta o prehrani beba, no nažalost i zato jer nalaznici neznaju da postoji ovaj tekst. Dođe li do kompikacija, posebno molimo da nas odmah kontaktirate i rado ćemo pomoći - zato ove stranice i postoje.

Još jednom napominjemo da kravlje mlijeko i druga mlijeka nimalo ne nalikuju zečjem. Zečjem mlijeku je mnogo bliskije zamjensko mačje mlijeko u prahu, kakvo molimo da koristite. Neadekvatnom hranom zec možda i preživi neko vrijeme, no takva životinja daleko je podložnija probavnim bolestima te samo-lomu kostiju i drugim komplikacijama, jer se životinja ne razvije na pravilnoj prehrani. To će ga možda zadesiti kada mu mi ljudi više nećemo moći pomoći; jer će biti u divljini. Da bismo eliminirali taj "možda" i kazali da se to sigurno neće dogoditi,

neka vam bude prioritet ne tek bilo kako odhraniti zeca, nego ga pravilnom ishranom uspješno pripremiti za dug i kvalitetan život.

I još jednom, DIVLJA ŽIVOTINJA ZEC NIJE KUĆNI LJUBIMAC !

zapamtite da divlje životinje nije dopušteno uzimati iz prirode, no ako ste ih već uzeli neznajući da ih mama nije ostavila (ili ako im je mama uginula), smijete ih othraniti, no dulje zadržavanje othranjenog mladunca divlje i još k tome zaštićene životinje Zakonom nije dopušteno , a jedan od razloga je što zec NIJE kunić (to su različite životinje !!), te ako ste našli zeca, pobrinite se da se vrati u svoj prirodan okoliš jednako kao što biste to htjeli omogućiti fazanu, vuku, srni, i ostalim divljim životinjama. Javite nam se u Udrugu koja ima poseban kavez za prilagođavanje zeca za prirodu, da vam u tome pomognemo
Назад на врх Go down
https://uzgajiprodaj.forumsc.net
 
Divlji zecevi
Назад на врх 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» Kunić i divlji zec - različite životinje

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
Uzgajanje i prodavanje zeceva :: Zecovi :: Zecevi-
Скочи на: